Jubileusz 90-lecia Maestro Jerzego Maksymiuka

11 czerwca 2026 roku w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku odbył się wyjątkowy jubileusz 90. urodzin Maestro Jerzego Maksymiuka – wybitnego dyrygenta, kompozytora, pianisty i jednego z najwybitniejszych ambasadorów polskiej kultury na świecie. Uroczystość zgromadziła liczne grono gości, a sala wypełniła się do ostatniego miejsca.

Organizatorami wydarzenia byli Prezydent Miasta Białegostoku, Międzynarodowe Stowarzyszenie Białostoczan oraz Studenckie Koło Naukowe Klub Humanistów przy Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Jubileusz odbył się pod Honorowym Patronatem J.M. Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. dr. hab. Marcina Moniuszki.

Wśród gości honorowych znaleźli się Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Wojewoda Podlaski Jacek Brzozowski oraz Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku Rafał Rudnicki. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele środowisk nauki, kultury i sztuki, członkowie oraz przyjaciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Białostoczan, a także liczni mieszkańcy miasta i miłośnicy twórczości Jubilata.

Spotkanie prowadzili poetka Elżbieta Kozłowska-Świątkowska, Andrzej Lechowski oraz Krzysztof Korotkich, którzy przybliżyli uczestnikom zarówno bogaty dorobek artystyczny Maestro, jak i jego związki z rodzinnym Białymstokiem.

Jednym z najważniejszych punktów programu była promocja książki poświęconej Jerzemu Maksymiukowi, przygotowanej przez Annę Grzejewską, Ewę Piasecką oraz Pawła Piaseckiego Maksymiuka. Fragmenty publikacji odczytał aktor Ryszard Doliński, nadając spotkaniu szczególnie uroczysty i refleksyjny charakter.

Wśród osób zabierających głos znalazł się również wybitny krytyk literacki i historyk literatury Waldemar Smaszcz, który podzielił się osobistymi refleksjami na temat twórczości i znaczenia Jerzego Maksymiuka dla polskiej kultury.

Podczas uroczystości wielokrotnie podkreślano wyjątkowe związki Maestro z Białymstokiem oraz jego nieoceniony wkład w rozwój życia muzycznego w Polsce i poza jej granicami. Nie zabrakło gratulacji, życzeń oraz wyrazów uznania dla artysty, którego działalność od dziesięcioleci inspiruje kolejne pokolenia melomanów, muzyków i twórców.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Białostoczan składa Maestro Jerzemu Maksymiukowi najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności oraz nieustającej energii do realizacji kolejnych przedsięwzięć artystycznych.

Partnerem wydarzenia było Miasto Białystok.

Fot. Forest Group

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewijanie do góry